Så er Bordrup tilbage i La Santa Cuppen – med det hele…

Tak til 222 ryttere for at tilmelde sig første afdeling af La Santa Cuppen – heraf fik 200 ryttere en læsning på måtterne. Det er vist rekord for løbet, så vi er da godt i gang.

Efter en del år med rod i vores muligheder for at planlægge Bordrup afdelingen i forhold til militærets aktiviteter, så lykkedes det endelig i år at komme tilbage. Ruten blev også brugt til militærmesterskaberne i MTB, så OCT koblede sig på ryggen af det arrangement, og det var fedt med et spændende nyt spor, som var sjov, udfordrende men også øgede forskellen mellem de hurtige og de “rigtig hurtige” – og derfor kom der rigtig mange overhalinger på de sidste omgange. Men ros til jer alle – vi hører kun at det hele forløb godt og der blev vist hensyn.

Podiet blev som det blev – og der blev klappet! Resultaterne finder du >her på sportstiming<

Næste afdeling er i Tjæreborg, og det bliver hyl.

Tilmeldingen er åben på >tilmelding til 2. afdeling< – MEN vi holder også cup tilmeldingen åben til og med næste afdeling, så ønsker at udnytte den gode pris for alle resterende 7 afdelinger, så meld dig til >cup tilmeldingen her<

Vi ses i Tjæreborg – praktisk info kommer en uge inden løbet på hjemmesiden

Dame

Herre Motion 1

Motion Herre 2

Sport

U15